ΣΥΝΕΔΡΙΑ

ΔΙΕΘΝΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΜΕ ΘΕΜΑ: «ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΗ ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑ, ΠΕΡΦΟΡΜΑΝΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΧΩΡΟΣ»

Wednesday 17 April 2024 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ Ε.Κ.Π.Α.
Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο με θέμα: «Διευρυμένη Σκηνογραφία, Περφόρμανς και Δημόσιος Χώρος»

Το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Ε.Κ.Π.Α. και το Π.Μ.Σ. «Ελληνικό και Παγκόσμιο Θέατρο: Δραματουργία, Παράσταση, Εκπαίδευση» διοργανώνουν Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο με θέμα «Διευρυμένη Σκηνογραφία, Περφόρμανς και Δημόσιος Χώρος». Το Συνέδριο θα διεξαχθεί στις  17-18-19-20 Απριλίου 2024 στο Αμφιθέατρο της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. Η έναρξη του Συνεδρίου μετατίθεται από τον αρχικό προγραμματισμό κατά μία ώρα αργότερα, στις 11:00 αντί για τις 10:00 λόγω της απεργίας των μέσων Μ.Μ.Μ.

Η διεπιστημονική σύνδεση των σπουδών της καλλιτεχνικής περφόρμανς, της διευρυμένης σκηνογραφίας, και των νέων χωρικών μορφών παραστατικών τεχνών στον δημόσιο χώρο έχει τη δυνατότητα να παράγει καινοτόμους θεωρητικούς στοχασμούς, πολυσχιδείς καλλιτεχνικές πρακτικές και αναστοχαστική σκέψη. Το Συνέδριο επικεντρώνεται στις θεωρητικές και καλλιτεχνικές προοπτικές του διευρυμένου παραστασιακού χώρου και της διευρυμένης σκηνογραφίας στις σύγχρονες site-specific επιτελεστικές πρακτικές στον δημόσιο χώρο. Το Συνέδριο διερευνά τις συναντήσεις μεταξύ παραστατικών πράξεων και σωμάτων, δημόσιων και ημιδημόσιων χώρων  -όπως και περιβαλλόντων διαμεσολαβούμενων από την τεχνολογία-, πολιτιστικών και κοινωνικών τοπίων και αφηγήσεων. Στόχος είναι να συζητηθεί ένα ευρύ φάσμα καλλιτεχνικών πρακτικών και μεθοδολογικών και θεωρητικών εργαλείων για την περφόρμανς στον δημόσιο χώρο, έξω από τους συνήθεις και συμβατικούς χώρους των παραστατικών και των εικαστικών τεχνών.

Στο συνέδριο μετέχουν ερευνητές και δημιουργοί από την Ελλάδα και το εξωτερικό με ανακοινώσεις, εργαστήρια, καλλιτεχνικές δράσεις και περφόρμανς.

Στις 19 Απριλίου θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο του συνεδρίου Ημερίδα Νέων Ερευνητών και ερευνητριών με τη συμμετοχή και την οργανωτική επίβλεψη μεταπτυχιακών φοιτητών-τριών και υποψηφίων διδακτόρων του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών Ε.Κ.Π.Α.

Στις 20 Απριλίου το συνέδριο θα ολοκληρωθεί με εργαστήρια και περφόρμανς σε διάφορα σημεία του κέντρου της Αθήνας, με σημείο εκκίνησης στις 6:30 στην περιοχή της Ακρόπολης έως τις 21:00 στο λόφο του Στρέφη και την Ιερά Οδό.

Καθ’όλη τη διάρκεια του συνεδρίου στους φιλόξενους χώρους της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. θα πραγματοποιηθούν εργαστήρια και masterclasses και θα υπάρχει συνεχής προβολή καλλιτεχνικών έργων.

Αναλυτικό και επικαιροποιημένο πρόγραμμα του συνεδρίου μπορείτε να δείτε εδώ:

και εδώ:

Η συμμετοχή είναι ελεύθερη για το κοινό.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες που επιθυμούν να λάβουν βεβαίωση συμμετοχής μπορούν να εγγραφούν εδώ: https://forms.gle/E27iwixXBskvu22U6

To συνέδριο υλοποιείται χάρη στην υποστήριξη του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών, του μεταπτυχιακού προγράμματος «Ελληνικό και Παγκόσμιο Θέατρο: Δραματουργία, Παράσταση, Εκπαίδευση», της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής και της Πρυτανείας του Ε.Κ.Π.Α.

Αφίσα